Z przyjemnością informujemy, że w sierpniu 2020 swoją premierę miał nowy, odświeżony system informacji gospodarczej Beck KRS, który tworzyliśmy dla polskiego oddziału jednego z największych i najstarszych wydawnictw prawniczych w Europie, C.H.Beck.
Beck KRS: https://testuj.legalis.pl/beckkrs/
Video na Linkedin pokazujące platformę: TUTAJ
Rodzaj rozwiązania: platforma danych legal tech
Rok wypuszczenia na rynek: 2020
Czas trwania projektu: 14 miesięcy intensywnych prac przy bliskiej współpracy z Klientem
C.H.Beck to renomowane europejskie wydawnictwo, działające aktualnie w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Czechach, Słowacji oraz Rumunii. Założono je w 1763 roku, a jego polski oddział powstał w 1993. Współpracuje z ponad 3 tys. autorów i ekspertów, wydając publikacje z zakresu prawa, podatków, ekonomii oraz literatury akademickiej, aplikacyjnej i obcojęzycznej.
C.H.Beck jest również doskonale znany jako lider rozwiązań legal tech – z flagowego rozwiązania Wydawnictwa, Systemu Informacji Prawnej Legalis, którego Beck KRS jest specjalistycznym modułem, aktywnie korzysta obecnie ponad 40 tysięcy polskich sędziów, adwokatów i radców prawnych. System Legalis używany jest powszechnie nie tylko w kancelariach i firmach, ale i w sądach, ministerstwach, prokuraturach i urzędach centralnych.
System Beck KRS powstał w 2010 roku i jak na owe czasy, stanowił wiodące rozwiązanie na rynku. Jego podstawowym źródłem informacji były ogłoszenia Monitora Sądowego i Gospodarczego (MSiG).
Dekada to jednak szmat czasu zarówno jeśli chodzi o IT, jak i e-governance. Technologie, w jakich system został napisany stały się przeżytkiem i utrudniały zarówno kompatybilność modułu z całym Systemem Legalis, jak i znacząco komplikowały jego rozwój – przyłączanie dodatkowych źródeł danych, takich jak e-KRS i wprowadzanie nowych funkcjonalności. Co więcej, system generował błędy, których naprawianie kosztowało sporo wysiłku i zasobów.
W efekcie, technologiczny dług niegdyś bardzo dobrego systemu zaczął narastać.
Skoncentrowane na przyszłości wydawnictwo C.H.Beck było doskonale świadome tego, że w miejsce zastanego legacy system, potrzebuje całkowicie nowego systemu – napisanego w nowoczesnych technologiach, szybkiego, niezawodnego i poszerzonego o dane z Krajowego Rejestru Sądowego.
Nacisk położony został również na stworzenie unikalnie funkcjonalnego sposobu na zobrazowanie powiązań osobowo-kapitałowych z możliwością przeglądania historycznych zmian i wchodzenia na dalsze poziomy relacji między podmiotami. Nowy Beck KRS miał także posiadać dokładniejszą, bardziej przyjazną użytkownikowi wyszukiwarkę podmiotów i odświeżony interfejs oraz lepiej integrować się z całym Systemem Legalis.
Nową wersję systemu Beck KRS stworzyliśmy w oparciu o architekturę heksagonalną, której modularność pozwala na elastyczne zmiany w przyszłości, zapewniając jednocześnie bardzo szybką i niezawodną komunikację. Backend aplikacji został przygotowany w najnowszej wersji PHP 7.3, a za obsługę frontend odpowiada VueJS. Do zmaksymalizowania szybkości i dokładności działania wyszukiwarki podmiotów, osób i treści dokumentów, użyliśmy sprawdzonej i zahartowanej w boju technologii przeszukiwania pełnotekstowego opartego na silniku Apache Lucene – dało to niezawodność oraz duże możliwości w zakresie konfigurowania zapytań i wolumenu przeszukiwanych danych.
Wdrożyliśmy całkowicie nowy sposób pobierania danych, rozszerzając listę źródeł, z których korzysta platforma. Nowy Beck KRS agreguje dane nie tylko z samego MSiG, ale i z e-KRS (odpisy KRS i sprawozdania finansowe), dzięki czemu obecny system zawiera absolutnie wszystkie podmioty rejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dodatkowo, system wzbogacony został o informacje o dotacjach unijnych i zamówieniach publicznych oraz informacje o statusie VAT i z giełd długów.
„Współpracę z Transparent Data oceniamy bardzo pozytywnie i liczymy na jej kontynuację w kolejnych latach. W projekcie połączyliśmy wiedzę i doświadczenia produktowe C. H. Beck z kompetencjami Transparent Data w obszarze agregacji i przetwarzania danych gospodarczych.
Zespół z Poznania wykazał się zdolnościami technicznymi i elastycznością niezbędną aby taka synteza mogła się powieść. Za dodatkowy atut uważam płaską strukturę zespołu i bezpośredni kontakt z programistami.”
Paweł Oleszek – Legal Tech Manager w Wydawnictwie C.H.Beck